Alkoholizm należy do grupy chorób, które są nieuleczalne.

Alkoholizm od ładnych już kilku lat uznawany jest za jednostkę chorobową. Możemy bez wahania wpisać go w bardzo szeroki wachlarz chorób związanych z uzależnieniem, które wyłącznie przy pomocy fachowej terapii można pokonać. I w tym miejscu trzeba podkreślić, że pokonanie tej choroby nie jest tu jednoznaczne z jej wyleczeniem.

Alkoholizm należy bowiem do tej grupy chorób, które są nieuleczalne. Znaczy to, iż uzależnionym od alkoholu zostaje się na całe życie. Jednak życie to ma szansę przebiegać inaczej. Uzależnienie wcale nie powinno go determinować. By jednak tak to się potoczyło, konieczna jest kompleksowa opieka nad osobą chorą. Jeśli ktoś pragnie przezwyciężyć uzależnienie, najlepszym miejscem dla niego jest specjalistyczna klinika ,w której leczenie posiada naprawdę charakter złożony. Pobyt w tego typu miejscu zapewnia 1-wszy i podstawowy warunek skutecznego leczenia – wyeliminowanie alkoholu. Osoba uzależniona powinna również przejść detoks. To oczyszczenie organizmu jest konieczne, nie tylko i wyłącznie do oceny fizycznego stanu osoby uzależnionej, ale też do pokazania jej, jak mocno choroba jest zakorzeniona w jej psychice. Bo tak naprawdę walka o przezwyciężenie choroby toczy się w jej głowie. I to przez to aspekt psychologiczny alkoholizmu jest tak ważny. Leczenie alkoholizmu Lublin zawsze wymaga wielkiego zaangażowania ze strony pacjenta. Jeśli ktoś nie pragnie się leczyć, jeżeli już nie posiada w sobie woli walki, bardzo trudno wyczekiwać postępów.

Doktorzy wiedząc o tym na początku skupiają się na podejściu swoich własnych pacjentów. Tych, którzy nie są zmotywowani, starają się w pełni zaangażować. Tych jednakże, którzy chcą za wszelką cenę walczyć, wspierają w podtrzymaniu ich determinacji. W momencie kiedy widzą, iż pacjent jest zdeterminowany, że pacjent bardzo chce podjąć walkę, przechodzą do kolejnych etapów. Podczas następnego etapu terapii, lekarze starają się dotrzeć do źródła problemu. Bo sam alkoholizm nim nie jest. On jest efektem. Motyw, który popchnął ich pacjenta do nadmiernego picia, leży za każdym razem gdzieś poza nim. I to jego sprecyzowanie jest wówczas priorytetem. Dopiero poznanie przyczyny, umożliwia podjąć dalsze kroki. To na pewno wymaga czasu. Ale warto go wygospodarować, by w końcu oswobodzić się od złego w głowie, który spowodował, że pacjent znalazł się w takiej a nie innej sytuacji. A gdy to się uda, możemy przejść do kolejnego etapu. Jego zadaniem jest nauczenie osoby chorej, jak powinna sobie poradzić w sytuacjach stresujących. Właściwie dlaczego? Ponieważ w szczególności podczas takich chwil powraca wielka ochota sięgnięcia po używkę. Ponadto nasz pacjent uczy się też odmawiania alkoholu osobom trzecim a także zrozumienia, iż nawet jego nieduża ilość może wywołać nawrót choroby.

Psychologiczny aspekt leczenia alkoholizmu jest niezwykle istotny. Możemy nawet stwierdzić, że nie ma skutecznej terapii, bez współpracy z psychologiem. Leczenie farmakologiczne, owszem potrafi także dać wyśmienite wyniki, ale musi ono być pracą z psychologiem uzupełnione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top